Helis Topluluğu'nun ilk kilometre taşını Yönetim Kurulu Başkanı Murat Uzun’un Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Tolga Han ortaklığı ile kurdukları Projebeyaz oluşturur. Türkiye’deki eski gayrimenkul danışmanlığı anlayışını tamamen değiştirip, sektörde yaşanılan olumsuzlukları yeni ürün ve hizmet anlayışı ile olumluya çeviren Projebeyaz, konsept danışmanlığı, pazarlama, satış & kiralama, satış sonrası tesis yönetimi başlıkları altında hizmet vererek çok kısa bir sürede ‘sektöre renk katan gayrimenkul şirketi’ olarak adından söz ettirmeyi başardı.
Gayrimenkul sektöründe elde ettikleri başarılarının yanında inşaat sektöründe karşılaştıkları yenilikten uzak ve sıradan anlayışa karşı kendi projelerini geliştirme kararı alan Murat Uzun ve Tolga Han, 2009 yılında İstanbul’da katma değerli projeler üretmeyi hedefleyerek Helis’i kurdu.
Müteahhitlik anlayışından tamamen uzakta, ince matematik hesapları yaparak ve proje bölgesini en ince ayrıntısına kadar analiz ederek çalışmalarına başlayan Helis, ilk zamanlar ticari projeler hayata geçirdi. Projelerinin yapısal kalitesi ve işlevselliğinin dışında, öngörü yeteneği ile projelerin yürütüldüğü bölgenin her geçen gün değerlenip metrekare fiyatlarının artmasıyla yatırımcısına kazandıran bir firma olarak sektörde güven kazandı ve büyümesini sürdürdü. Aynı yıl ilk ofis projesi olan Helis Beyaz Ofis’i hayata geçirdi.
Helis, 2011 yılında Irak’ın Erbil şehrinde düzenlenen Yapı ve İnşaat Fuarı’na katılarak yurt dışına açıldı. Türkiye’de elde ettiği başarılarla yabancı yatırımcının dikkatini çekmeyi başaran Helis, Türkiye sınırlarının dışına çıkarak faaliyet alanını genişletti ve otuza yakın ülkede satış ve proje geliştirme çözümleri sundu. Aynı yıl pazarlama faaliyetlerini yürütmesi için BCWorks Reklam Ajansı ile çözüm ortaklığını başlattı.
Helis, ilk ofis projesi olan Helis Beyaz Ofis’i tamamlayarak anahtar teslimini gerçekleştirdi.
Gayrimenkul hizmeti sunduğu, danışmanlık yaptığı projelerin dışında Helis olarak kendi ürettiği projelerin satış ve pazarlamasını da yapan Projebeyaz, uluslararası alanda sergilediği başarısından dolayı GYODER’e ve FIABCI’ye üye oldu. Helis, ilk ofis projesinden sonra Helis Metro Ofis ile ikinci projesine başladı.
Yurt içinde ve yurt dışında birçok fuara katılarak uluslararası bir deneyim elde eden Helis, Türkiye’de önemli bir gayrimenkul ve inşaat şirketi kimliğine sahip oldu.
Helis, ikinci ofis projesi olan Helis Metro Ofis’i tamamlayarak anahtar teslimini gerçekleştirdi.
Sektördeki başarısını müşteri memnuniyeti ile sürdürerek İstanbul’daki projelerine bir yenisini daha katan Helis, 2016’da başladığı 305 bağımsız bölümden oluşan yeni nesil karma projesi Helis More Residence’ı, BCWorks ve Projebeyaz ile sürdürdüğü pazarlama stratejisiyle satışlarının yüzde 85’ini daha proje tamamlanmadan satmayı başardı.
Helis, kentsel dönüşüm çerçevesinde İstanbul’un en nezih semti olan Bağdat Caddesi’nde yer alan Helis Metro Home projesine başladı.
Helis Metro Home projesini tamamlayan Helis, daire sahiplerine söz verdiğinden çok daha kısa sürede anahtar teslimini gerçekleştirdi.
Hayata geçirdiği projelerde müşteri memnuniyetini ön planda tutan Helis, inşaat projelerindeki tüm sabit mobilyaları kendi oluşturduğu konsept çerçevesinde üretmek için Quaz Concept ile çözüm ortaklığı anlaşması gerçekleştirdi. Kendi projeleri için uygulamaya başladığı mobilya üretimi ile kısa sürede büyük bir başarı elde eden Helis, yurt içinde ve yurt dışında başka projeler için de hizmet vermeye başladı. Helis’in ilk karma projesi olan Helis More Residence’de yaşam başladı.
İstanbul’da yapımından pazarlamasına kadar kendisine ait 5 projeyi tamamladıktan sonra Türkiye’nin en gözde tatil bölgesi Bodrum’da ilk proje faaliyetlerine başlayan Helis, dünyaca ünlü The House markasının isim hakkını alarak yeni nesil yaz evi konsepti ile 72 bin m² arazi üzerine The House Residence Helis Bodrum projesine başladı.
Bodrum’da ikinci projesi Helis Göl Evleri’ni hayata geçiren Helis, teknoloji alanında hizmet vermeye başladı. İlk olarak projelerinde teknolojik altyapı hizmeti için Technopack Bilgi Teknolojileri A.Ş. ile çözüm ortaklığı anlaşması gerçekleştirdi. Turizm sektörüne de ilk adımını atan Helis Topluluğu, bu alanda hizmet vermek için Helis Hospitality şirketini iştirakleri arasına kattı ve Helis Suites Bitez ile de ilk otel projesine başlamış oldu.
Helis Serina ile Bodrum’da üçüncü villa projesine başlayan Helis, aynı zamanda Helis Suites Bitez’in temmuz ayında kapılarını açarak ilk misafirlerini ağırladı. Helis Göl Evleri projesini tamamlayan Helis, anahtar teslimine başladı. Bodrum’da sürdürdüğü projelerine İstanbul’da yeni projeler daha ekleyen Helis Topluluğu, inşaat alanındaki çalışmalarını Hadron İnşaat ile sürdürme kararı alarak iştirak şirketlerine bir yenisini daha kattı. Aynı zamanda iş geliştirme alanında BİG’i kuran Helis Topluluğu böylelikle hizmet verdiği sektör alanını daha da genişletti.
Bodrum’da dördüncü villa projesine başlayan Helis Topluluğu, dünyaca ünlü İtalyan markası Gianfranco Ferré ile anlaşarak Türkiye’deki isim ve projelendirme haklarına sahip oldu. Aynı zamanda İstanbul’da Helis Natura ve Helis Foresta ile iki projeye daha start verdi.